Hakkımızda

Türk Kızları|Çince konuşanlar için Türk kültürünü tanıtan en kapsamlı site

Tayvan’da National Chengchi Üniversitesi (NCCU) ’nin Türk Dili ve Kültürü Bölümü’nden mezun olan beş kız, aşk ve tutku ile bağlandıkları Türkiye üzerine öğrendikleriyle iş dünyasında yeni imkânlar yaratmaya hazır!

Tayvan’da Türkiye hakkındaki bilgi eksikliğinden dolayı yaygınlaşan yanlış yorumlamaları engellemek ve Türkiye’ye ilgi duyan arkadaşlarıyla bilgilerini paylaşmak için internet üzerinden bir bilgi platformu kurdular. Gezi, gündem haberleri, sanat etkinlikleri, yaşam, yeme içme ve Türkçe öğrenimi gibi çeşitli konularda bilgiler sunmaya çalışıyor. 

2012 yılında ilk olarak Facebook sayfası açıldı. 2014 yılında internet sitesi kuruldu. 2015 yılında bünyesi daha da genişleyip firma haline geldi. Şimdi ise Çince dünyasında Türkiye odaklı en büyük kültürel site olmuştur.

2018 yılında gezi rehberi kitap yayınlandı (Olumlu eleştiriler nedeniyle 2019 ve 2024-2025 sürümleri yayınlandı.). “25+proje“ adlı bir seyahat programı başlattı mini grupla Türkiye’yi keşfediyor.

“Türk Kızları”, Türkiye’nin güzellik ve zenginliklerini dünyanın her yerindeki Çince konuşanlarla paylaşmak ister.

Aslında Tayvanlılar Türkiye’yi çok fazla tanımazlar. Çoğu insanın aklına ilk etapta “Orta Doğu” veya “geri kalmışlık” gibi imajlar gelir. Yani Türkiye ile ilgili birtakım yalan yanlış düşünceleri vardır. Fakat Tayvan’daki tek Türkoloji bölümünü bitirmiş ve çoğumuz Türkiye’de şahsen yaşamış olduğumuzdan dolayı Türkiye’yi yakından ve ilk elden tanıma fırsatımız olur. Türkiye’nin güzelliklerini ve değerini kendi gözümüyle görmek mümkün. Bu avantajımızı kullanarak Türkiye’nin son gelişimini, potansiyelleri yani bütün Türkiye’de keşfettiklerimizi paylaşmak isteriz.

Böyle bir misyon duygusundan hareketle “Türk Kızları”nı kurmaya karar verdik ve tasarımlarımızı gerçekleştirirken pek çok sıkıntı ve zorlukla da karşılaştık. Hatta kendimize olan güvenimizi de kaybedecek gibi olduk. Ama Türkiye’nin Tayvan’da daha iyi tanınması için, ve dahası insanlar arasındaki anlaşmazlıkları azaltabilmek için çabalamaktayız. Ve her halde böyle bir ideal bizi buraya kadar getirmiştir.

error: Content is protected !!